Įteiktos pirmosios majoro Carsten Leth vardo Rotary stipendijos
Įteiktos pirmosios majoro Carsten Leth vardo stipendijos, skirtos Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos absolventams, leitenantams, pasiekusiems geriausių akademinių rezultatų
EVENTSLIETUVIŠKAI
Man buvo didelis malonumas ir garbė šiandien įteikti pirmąsias buvusio Danijos sausumos pajėgų karininko majoro Carsten Leth vardo Rotary stipendijas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją baigusiems geriausiems leitenantams. Šios stipendijos skiriamos atsižvelgiant į jų akademinius pasiekimus ir akademijos vadovybės rekomendacijas.
Idėja įsteigti tokią stipendiją kilo gana seniai, o jai parengti prireikė kelerių metų. Po daugybės diskusijų ir konsultacijų su Carsteno šeima Apygardos 2017-2018 m. Valdytojas Algimantas Lukoševičius inicijavo oficialias parengiamąsias procedūras, o apygardos valdyba, vadovaujama 2019-2020 m. Valdytojo Arūno Burkšo, patvirtino pirmąjį stipendininkų sąrašą 2020 metais Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją baigiantiems karininkams. Man, kaip naujajai 2020-2021 m. kadencijos Lietuvos Rotary Valdytojai, teko garbė ir malonumas įteikti šias pirmasias stipendijas per oficialią diplomų įteikimo ceremoniją 2020 m. liepos 30 d.
Kasmet Lietuvos Rotary apygarda įsipareigojo kariūnų stipendijoms skirti ne mažiau kaip 3000 eurų ir jas skirti geriausiems studijas baigiantiems leitenantams, atsižvelgiant į jų akademinius pasiekimus, nes švietimas buvo dar viena Carsten Leth širdžiai labai brangi sritis. Pirmieji stipendijų gavėjai yra:
leitenantas Alvaras Giedraitis
leitenantas Leonas Ruzgas,
leitenantas Simonas Panavas ir
leitenantė Morta Janutėnaitė.
Diplomų įteikimo ceremonija prasidėjo prie Lietuvos Respublikos Prezidento J. E. Gitano Nausėdos, kuris yra ir Lietuvos kariuomenės vyriausiasis vadas, rūmų. Prezidentas Karo akademijos absolventams suteikė pirmąjį karinį leitenanto laipsnį, paliesdamas kiekvienam kardu petį. Vėliau išleistuvių ceremonija tęsėsi Akademijos Ramovės patalpose.
Sveikinimo kalboje, pagerbdama stipendininkus, pabrėžiau akademinio meistriškumo, strateginio ir kritinio mąstymo svarbą. Kaip yra pasakęs garsus karo strategas Sun Tzu, geriausia pergalė pasiekiama nepradėjus karo. Geriausios strategijos prasideda ne karo lauke, o didžiųjų karo vadų galvose. Be to, nors Rotary daugiausia dėmesio skiria humanitariniams projektams, nemažai žymių Lietuvos kariuomenės vadų yra Rotary nariai dar tarpukariu, prieš sovietų okupaciją, tarp jų buvę krašto apsaugos ministrai Antanas Merkys, pirmojo istorijoje Kauno Rotary klubo narys, ir Antanas Gustaitis, Lietuvos karinių oro pajėgų vyriausiasis vadas, kuris modernizavo Lietuvos karo aviaciją, sukūrė mokymo sistemą ir net suprojektavo bei sukonstravo lėktuvą ANBO ("Antanas nori būti ore").
Majoras Carsten Leth (1935-03-27 - 2012-03-25) buvo ypatingas Lietuvos draugas ir žymus rotarietis, prisidėjęs prie Rotary judėjimo Lietuvoje atgaivinimo ir stiprinimo, įskaitant išaugimą į nepriklausomą Rotary International 1462 apygardą, ir asmeniškai labai daug prisidėjęs klubų augimo nuo vos 6 klubų 1995 metais iki 26 klubų 1999 metais. Carstenas Leth tapo Bogense Rotary klubo Danijoje, 1460 apygardoje, nariu dar 1976 m., o 1987-1988 m. ėjo šio klubo prezidento pareigas. 1992-1993 m. Carstenas tapo 1460 apygardos Valdytoju, o jo vardas išgraviruotas pirmasis ant nepriklausomos Lietuvos 1462 Rotary apygardos Valdytojo grandinės, taip pažymint didžiulį Carsteno indėlį Lietuvai. Prieš tapdami nepriklausoma 1462 apygarda, mes buvome bendra Danijos ir Lietuvos 1460 apygarda, tačiau jau tada Lietuva turėjo savo Lietuvos Rotary komitetą, unikalią struktūrą visoje Rytų ir Vidurio Europoje, kuriam 1994-2000 m. Carstenas ir pirmininkavo. Jis iš visos širdies mylėjo Lietuvą.



